Laboratorium mieści się przy ul. 700-lecia 1 w budynku Przychodni Powiatowej na I-piętrze.
17 27-74-312- Pracownia Biochemii i Immunochemii
17 27-74-313- Pracownia Hematologii i Koagulologii
17 27-74-315- Pracownia Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi
17 27-74-311- Kierownik Laboratorium
e mail: zdl@zozstrzyzow.pl
fax: 17 27-74-315
W strukturze organizacyjnej Laboratorium znajduje się Punkt Pobrań materiału biologicznego do badań- czynny codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7.15-10.15
Tel. kontaktowy (w godzinach pracy P. Pobrań- 17 27-74-384)
Laboratorium od wielu lat czynnie uczestniczy w programach wewnątrz- oraz zewnątrzlaboratoryjnego (ogólnopolskiego i międzynarodowego) systemu oceny jakości wykonywanych badań z zakresu hematologii, koagulologii, immunochemii, chemii klinicznej oraz równowagi kwasowo-zasadowej.
Udział w w/w sprawdzianach udokumentowany jest licznymi zaświadczeniami i certyfikatami.
Laboratorium wykonuje badania z zakresu:
hematologii
koagulologii
analityki ogólnej
immunochemii
chemii klinicznej
równowagi kwasowo-zasadowej
serologii transfuzjologicznej
Badania wykonywane są przez są przez wykwalifikowany personel medyczny na wysokiej klasy analizatorach.
Laboratorium świadczy usługi na rzecz pacjentów ambulatoryjnych (na podstawie zawartych umów z lekarzami), odpłatnie oraz całodobowo dla pacjentów oddziałów szpitalnych.
BEZPŁATNIE wykonywane są badania na podstawie skierowania od lekarza, który ma z ZOZ Strzyżów podpisaną umowę na świadczenie usług z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Badania ze skierowaniem z gabinetów prywatnych lub bez skierowania podlegają opłacie zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Badania pilne (CITO) Laboratorium wykonuje całodobowo.
Badania specjalistyczne (poza listą badań wykonywanych przez Laboratorium), przewożone są przez Kuriera do Podwykonawcy- Laboratorium DIAGNOSTYKA (Szpital MSWiA- Rzeszów, ul. Krakowska 16).
Właściwe przygotowanie się do pobrania materiału przeznaczonego do wykonania badań laboratoryjnych jest niezwykle istotnym elementem w celu uzyskania wiarygodnych wyników.
KREW do większości badań laboratoryjnych należy pobierać:
po wypoczynku nocnym (nie powinno się pobierać materiału po nieprzespanej nocy, jak również po wzmożonym wysiłku fizycznym),
na czczo (po minimum 8-12 godzinach od ostatniego posiłku). Wyjątek stanowią niemowlęta
i dzieci, u których dopuszcza się podanie w razie konieczności lekkiego śniadania (przy oznaczaniu glukozy, pacjent musi być bezwzględnie na czczo),
przy zachowaniu normalnej diety,
przed rozpoczęciem leczenia lub po ewentualnym odstawieniu leków, które mogłyby wpływać na poziom mierzonego parametru (decyzja o odstawieniu leków w dniu pobrania materiału powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem!!!)
pacjent nie powinien pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek (np. kawa) 2 – 3 dni przed badaniem,
30 minut przed badaniem pacjent powinien pozostawać w spoczynku (pozycja siedząca).
MOCZ do większości badań laboratoryjnych powinien być pobrany do pojemnika jednorazowego plastikowego (do zakupienia w aptece):
po wypoczynku nocnym (mocz do badania bakteriologicznego powinien być pobrany tak, aby umożliwić bakteriom 4-8 godzinną inkubację w pęcherzu moczowym)
na czczo,
przy zachowaniu normalnej diety,
przed rozpoczęciem leczenia (antybiotykoterapii) lub po ewentualnym odstawieniu leków, które mogłyby wpływać na poziom mierzonego parametru (decyzja o odstawieniu leków w dniu pobrania materiału powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem!!!),
pierwszy mocz poranny, po uprzednim dokładnym umyciu i osuszeniu skóry w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety , a następnie kolejną bez przerywania strumienia moczu bezpośrednio do wcześniej przygotowanego pojemnika jednorazowego (ok. 50 ml, nie mniej niż 10 ml. ), który należy natychmiast zamknąć
i dostarczyć do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 2 godziny
nie w czasie krwawienia miesięcznego
KAŁ do większości badań laboratoryjnych powinien być pobrany do specjalnych pojemników, które można zakupić w aptekach. Zawierają one „szpatułkę,”za pomocą której pobieramy porcję kału wielkości orzecha laskowego (z różnych miejsc tej samej porcji)
i umieszczamy w pojemniku, a następnie dostarczamy do laboratorium.
Jeśli czas od pobrania kału do dostarczenia do laboratorium jest dłuższy niż 2 godziny, próbkę należy przechowywać w lodówce, a następnie możliwie najszybciej dostarczyć do laboratorium.